19 Jun, 2013
Tekststørrelse

Rødt vrir rattet til høyre, siste blink til venstre

roedt_logoLandsmøtet til Rødt i slutten av mai bragte Rødt enda et skritt mot høyre.
Nestleder Bjørnar Moxnes. Pressefoto fra Rødt.
Bjørnar Moxnes er ny nestleder. Pressefoto fra Rødt.

Den nye nestlederen, Bjørnar Moxnes, er blitt partiets kronprins. Han representerer den nye unge garden av sosialdemokrater som skal være et venstrekorrektiv til Det kongelige norske Arbeiderparti. Han er partiets sannsynlige førstekandidat i Oslo om et år og vil bygge seg opp som stortingskandidat til neste valg.

Partiets nye prinsipprogram avsverger de sosialistiske forsøkene og beskriver sosialismen som noe i likhet med vårt nåværende politiske system. Tåketale istedenfor politiske prinsipper preger programmet, som vil bli lagt i skuffen til neste gang det skal omskrives.

Forsøk fra noen delegater på å få inn mer revolusjonær tenking ble stort sett nedstemt, men mange med revolusjonære ryggmarksreflekser fikk inn en setning i siste avstemning: «En sosialistisk revolusjon vil ikke kunne seire uten at borgerskapet avvæpnes og at folket tar kontroll over militærmakta». Vedtaket ble fattet med 56 mot 50 stemmer. Det vil nok fungere som revolusjonært alibi ei stund framover, uten at det får noen praktiske konsekvenser for den politiske kursen.

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Arbeidere i alle land, forén dere!

Revolusjon trenger din støtte. Gi et håndslagTusen takk for store og små støttebeløp!

Dimitrov

«Fascismens utvikling og selve det fascistiske diktaturet tar forskjellige former i forskjellige land, alt etter de historiske, sosiale og økonomiske forholdene, etter vedkommende lands nasjonale særegenheter og internasjonale stilling.»

Utdrag fra Georgi Dimitrovs beretning til Den kommunistiske internasjonales 7. verdenskongress i 1935.